Umut D.

Umut D.

Powered by Jekyll & Github

Ben

1982 yılında Zonguldak’ta doğdu. Güzel bir çocukluk döneminin ardından, gençliğe yatay geçiş dönemine dek karakterini sağlam temeller üzerine inşa etmeye çalıştı. Anneciğine 1996 yılında “ders çalışmak için kullanacağı” yalanını sıkarak aldırdığı, fakat bol bol Fifa 97 oynadığı bilgisayar ve 1997′de “bilimsel araştırmalar yapacağı” palavrasıyla abone oldurttuğu internet tüm hayatını değiştirdi. İlk parasını çok sevdiği bilgisayar sayesinde kazandı. Ama ne hikmetse o parayı saklamayı, ileride çerçeveletip dükkanına asmayı akıl edemedi. O parayı ne için harcadığını ise hiç mi hiç hatırlamıyor. 2000’lerde bilgisayar piyayasıyla fazlasıyla haşır neşir oldu. Yeni yeni ıcığını cıcığını öğrendiği bilgisayarı, gerek uzmanından gerekse tüm harçlığını vererek satın aldığı bilgisayar kitaplarından öğrendi. Zaman içinde Reverse Engineering’e (nam-ı değer Cracking’e) bile bulaştı. Türk ve yabancı sitelerde o progam, bu crackme nasıl kırılır tandanslı yazıları bile var! Hepsi birer nostalji abidesi.

Tek başına dünyayı değiştirmek için yeterli güce sahip olduğu zamanlarda güç ve enerjisini üniversite eğitimlerine verdi. Daha doğrusu vermeye çalıştı. Nesneye yönelik programlama dersinde görüp tanıdığı C# programlama diline aşık olsa da, grafik tasarım derslerinden kaçtığı için hala hayıflanmakta. Her gün batımında ufka bakıp uzaklara dalmakta. Lakin eğitim hayatını devam ettirirken, o günlerde ektiklerini şimdilerde biçmekte. Şimdilerde bir devlet üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Zamanla daha bir aklıselim olduğu için, gelecekte dünyayı tek başına değiştirmekten ziyade, güzel bir dünya turu yapacağına can-ı gönülden inanıyor. Bahaneyle, ekrandaki tüm gezi programları tekrar tekrar izlemekten kurtulacağını düşünmekte.

Behzat Ç. ve Kardeş Payı’nın son yılların en kaliteli dizileri olduğunu, Game Of Thrones’in tırt ve ötesi bir şekilde bittiğini düşünenlerden. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisini, Gregory S. Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Murat Menteş’in Korkma Ben Varım eserlerini başucu kitapları olarak görüyor. Artık üç ayda bir yayınlanan Chip ve sevdiği çeşitli dergileri pas geçmeden okumaya çalışıyor. Çizgi romanlarını okuyarak büyüdüğü Superman içinse “gerçek bir erdem timsali” demekte. Yaklaşık 14 yıldan fazladır yazarlık yaptığı -ki birinci nesil yazarlığı da var- ve kendisine çok şey kattığını her fırsatta dile getirdiği Ekşi Sözlük, her daim ana uğrak noktası.

Bilişimi, işini ve tüm hayvanatı çok seven, Microsoft’un gözdesi C#’a hayran, Java ile dostluğu IntelliJ IDEA sayesinde güzelleşen, C++ ile arası limoni olan, en iyi içerik yönetim sistemleri olan WordPress ve Drupal ile flört ederken hayran kaldığı Jekyll’da karar kılan, HTML5 ve CSS3’e teknolojileriyle bir şeyler oluşturmaktan büyük keyif alan, Sql Server ile onbinlerce kayıt arasında veritabanı sorgusu yaptığında “adamlar valla yapmış be” deyip takdirini esirgemeyen, canı sıkıldığında lüzumsuz program, uygulama ve otomasyonlar yazmaya çalışan, Microsoft Office ailesiyle her daim barışık olup, oldum olası sevemediği Photoshop’ta 62′den tavşan çizebilen, PES ve Fifa oyunlarında taraftarı olmaktan mutluluk duyduğu Arsenal’i seçen bu epik kahraman, içindeki yurtdışına gitme isteğine gem vurduğu sürece işine devam etmeye kararlı. Gelecekte, deniz ile karanın birleştiği uzak, yabancı bir diyarda küçük ve mütevazi bir bilgisayar dükkanı açıp işyerini istediği vakitte açıp kapayan minimal bir esnaf olma hayalini her daim canlı tutmaya çalışmakta.

Ayrıca, bu Lüzumsuz İşler Müdürü’nün;

 1. Yazdığı abidik gubidik programlara çeşitli indirme sitesi ve forumlarda rastlanabilmekte.
 2. Video derslerine;
 3. Web sitesine dair haber ve yorumlara;
 4. Web sitesinin (1 Eylül 2019 itibariyle);
  • 253.357 sayfa görüntülenme,
  • 118.363 ziyaretçi,
  • 93.204 benzersiz ziyaretçi,
  • 688.776 Youtube izlenme,
  • 420.943 SanalKurs izlenme istatistiklerine bu sayfadan ulaşılabilmekte.