Umut D.

Umut D.

Powered by Jekyll & Github

 • Programlar

 • dosya-klasor-zaman-ozellikleri-degistirici

  Her zaman iyi işler yapabilecek, sorun çözecek bir program yazmaya gerek yok. Bu sefer de kötü amaçlar için kullanılabilecek, hatta sorunun dik alasını oluşturabilecek bir program yazayım dedim. C# öğrenirken File ve Directory sınıflarında yer alan ve aşağıda sıklıkla göreceğiniz (GetCreationTime, SetCreationTime…) çeşitli metotları gördüğümde ilk aklıma gelen şey böyle bir programın koca davaların, adli vakaların seyrini belki kolaylıkla değiştirebilecek olmasıydı. Ben nedense art niyetli biri olarak direk bunu düşündüm.

  Özellikle farklı türden davalarda tutanaklara giren, elektronik deliller için büyük öneme sahip dosya/klasörlerin oluşturulma, değiştirilme ve erişim tarihleri oynandığında işler çığrından çıkabilir; suçlular suçsuz, suçsuzlar suçlu olabilirdi belki. Türkiye’nin yakın tarihinde yer alan büyük davalarındaki çoğu elektronik delilinin bu şekilde kolaylıkla değiştirilebileceği ihtimali aklımdan bir kara bulut gibi geçip gitti. Neyse fazla paranoyaklaşmaya gerek yok. Bir polis, kolluk kuvveti gelecek, sizin bilgisayarınızı karıştırırken mühim dosya/klasörlerin oluşturulma, değiştirilme ve erişim tarihlerini değiştirecek?!?! Gerçi dünyanın binbir türlü hali var. Siz gene de dikkatli olun.

  Neyse programın basit özelliklerine gelecek olursak;

  • Dosya/Klasörlerin oluşturulma, değiştirilme ve erişim tarihlerini görme,
  • Dosya/Klasörlerin oluşturulma, değiştirilme ve erişim tarihlerini değiştirme.

  Not: Allah korusun ama polisin, kolluk kuvvetlerinin bilgisayarınıza el koyup götürmeye hakkı yok diye anımsıyorum. Onun yerine diskinizin bire bir yedeğini alıp gitmeleri gerekmekte. Kasayı ya da diskinizi alsın, almasın. Mutlaka ama mutlaka diskinizin imajının olduğu bir yedek alın/isteyin (bunu vermek zorundalar) ve yedeğinizin MD5 değerini kesinlikle ama kesinlikle bir yere not edin. MD5 nedir? İn midir cin midir? Ve daha fazlası için sizi şöyle alalım: (bkz: Dosya Hash Değeri Hesaplayıcı).

  Dosya/Klasör Zaman Özellikleri Değiştirici
  Versiyon Durum
  Dosya/Klasör Zaman Özellikleri Değiştirici (Proje)
  Lisans Durum
  MD5: 911CCA4D8C0EF71EF8D2449EFF74BAA2 MD5: 984EB3F798A8757206585E02271F125B
  Boyut: 146.5 KB Boyut: 641.8 KB
  Gereksinimler: .Net Framework 3.5 Gereksinimler: .Net Framework 3.5
  Platform: Microsoft Windows Programlama Dili: C#
  İndir: Link İndir: Link